Kebapçı İskender'in Tarihçesi

1867'den beri...


Kebapçı İskender'in Tarihçesi


Dilimize İskender Kebap olarak yerleşen ve Mehmet oğlu İSKENDER ile başlayan bu kebap, 4 kuşaktır aile fertleri tarafından İSKENDER ® markası ile yapılmaktadır. İSKENDER Dede, Bursa - Kayhan Çarşısı'nda başlattığı bu işi, büyük oğlu Nurettin'e açtığı ilk şube (Atatürk Heykeli'nin karşısı Teyyare Kültür Merkezi yanı, Atatürk Cd. No:60) ile sürdürmüştür. Ortanca Oğlu Süleyman ile birlikte kendisi Kayhan'da çalışmıştır. Vefatından sonra Nurettin ve Süleyman Dede tarafından işletilen iki dükkan ile Kebapçı İskender 3. Kuşak torunlarına aktarılmıştır.


Nurettin Dede en küçük erkek kardeşi Cevat Dede'ye Atatürk Caddesindeki küçük mavi dükkanında bu mesleği öğretmiştir. Vefatından sonra da Cevat Dede kebapçılığa devam etmiştir.

Süleyman Dede ise; babasının Kayhan'daki dükkanında mesleğini yapmış ve 3. kuşak İSKENDER İSKENDEROĞLU'na ve kardeşlerine kebapçılık zanaatını öğretmiştir. Süleyman Dede'nin vefatından sonra (1965 yılından sonra) Kebapçı İSKENDER 1967 yılında Ünlü Cd. No:7 'ye taşınmıştır ve 1973 yılında İSKENDER Dede'nin Kayhan Çarşısı'ndaki dükkanın faaliyetine son verilmiştir.

Bugün Bursa'da küçük Mavi Dükkan ve Büyük Ahşap Dükkan olarak da bilinen iki işletme, faaliyette olan en eski 2. ve 3. Kebapçı İSKENDER ® işletmeleridir.

Son olarak günümüzde 16 işletmesi olan Kebapçı İskender markasını tescil ettirmiş ve marka mücadelesini, aynı ünvanla 3 ayrı mali grup sürdürmektedir. Açılan 14 şubenin tamamı 90'lı yıllardan günümüze hizmet vermektedir.

2001 yılına kadar İSKENDER İSKENDEROĞLU tarafında yönetilen Bursadaki Büyük Ahşap Dükkan, aile tarafından anonim şirketine dönüştürülmüş ve yönetimi küçük iki kardeşe bırakılmıştır.

2003 yılından bugüne İstanbul Kadıköy PTT yanı ve Bağdat Cd. Erenköy'deki dükkanlar; İSKENDER İSKENDEROĞLU ve EVLATLARI tarafından işletilen yegane Kebapçı İSKENDER ® işletmeleridir.


İSKENDER MARKAMIZ


Bursa’dan sonra İstanbul’da da markalarını taklit ederek haksız rekabet yapan firmalardan şikayet eden İskender İskenderoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul’un her iki yakasında da İskender başlığı altında birçok dükkan bizim tescilli markamızı ve kebabımızı kötü bir şekilde taklit etmekte. Hatta Kadıköy’deki yerimizi açtıktan kısa bir süre sonra benim, birebir isim ve soyadımı taklit eden bir firmanın Kadıköy’ün her yanına el broşürü dağıttığını gördük. Bizler patentini aldığımız bu kebabı korumak için Bursa’da kazandığımız bu mücadeleye İstanbul’da da avukatlarımız aracılığıyla start verdik. Bursa’da şu an bizim aile üyelerimizden başka hiçbir kebapçıda İskender ismi ve tabelası yok. Bu amaçla, 130 yılı aşkın taşıdığımız bu marka için avukatlarımız İstanbul’da da gerekli yerlere, protestolarını çekmeye başladı. İyi niyetle tabelalarını değiştireceklere bir sözümüz olmayacak, ancak protestolarımıza aldırış etmeyenler için gerekli yasal takip başlatılacaktır. Çünkü, ben bu geleneksel lezzeti kalitesi bozulmadan çocuklarıma emanet etmek istiyorum. İstanbul’a geliş nedenlerimizden biri de, bu mücadele sonucudur.”